Łupek
Łupek jest skałą osadową powstałą poprzez odkładanie się drobnoziarnistych mas mułu iłowego, które stwardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Równomierne układanie się minerałów równolegle do procesu łupienia, ich zazębianie się między sobą i tworzenie wielu gęsto ułożonych mikroskopijnych pokładów miki powoduje charakterystyczną dla łupku dachowego łupkowatość (łupliwość).
Wycięte i wywiezione na powierzchnię bloki zostają poddane badaniu laboratoryjnemu w celu zbadania struktury materiału, wytrzymałości i nasiąkliwości wody. Przeprowadza się również próby mrozo-odpornościowe oraz badania kwasowatości. Do klienta trafiają jedynie pełnowartościowe, cięte za pomocą pił diamentowych i przy zastosowaniu najnowszej technologii bloki. Łupek naturalny na elewacje polecamy zarówno w większych płytach , jak i w podobnych kształtach jak łupki dachowe(typowy szablon na pionowe powierzchnie to rybia łuska) , ale można stosować również szablon łukowy, łuskowy, prostokątny.
Generalnie łupek występuje w kolorze grafitowym i w kilku jego odcieniach oraz w zależności od złoża również w kolorze purpurowym i zielonym. Zwiększenie zainteresowania architektów, dekarzy i inwestorów należy wyjaśnić połączeniem jakości skały, właściwej obróbki kamienia i techniki układania, ponieważ łupek® jest nierówny łupkowi, obróbka obróbce, a technika układania technice układania. Materia ta jest bardzo złożona. Inwestorzy i architekci muszą polegać na funkcjonalności pokrycia dachów i ścian. Mistrz dekarski musi polegać na fachowej wiedzy, sumienności dostawców łupku. Połączenie charakteru, wysokiej jakości skały oraz jej długowieczność sprawiają, że zainteresowanie architektów tym materiałem nadal rośnie. Łupek naturalny na elewacje polecamy zarówno w większych płytach, jak i w podobnych kształtach jak łupki dachowe(typowy szablon na pionowe powierzchnie to rybia łuska), ale można stosować również szablon łukowy, łuskowy, prostokątny. Kolorystyka łupka to przede wszystkim grafit , szarości , delikatne zielenie i purpura.
Realizacje elewacji z łupka: